Plik do druku

Jak prawidłowo
przygotować projekt graficzny ?

Do­brze przy­go­to­wa­ny plik do druku to pod­sta­wa poprawnego wydruku i szyb­kie­go otrzymania zamówienia. Dotyczy zarówno projektów graficznych na ulotki , plakaty, wizytówki czy druku wielkoformatowego.

Podstawowe zasady przygotowania projektu graficznego 

Obszar roboczy/strony
Najważniejszą czynnością na początku pracy nad projektem jest prawidłowe ustawienie strony roboczej, czyli obszaru na którym powstanie projekt. W programach do grafiki wektorowej (Illustrator, Corel) ustaw stronę netto (wymiary po docięciu) przykład poniżej dotyczy ulotki A6 105x148mm i dodaj do niej obszar spadu.Przykład opisany dotyczy formatu A6 ale tą samą zasadę stosujemy do innych rozmiarów ulotek i wizytówek. Wyjątkiem jest Photoshop gdzie należy od razu ustawić obszar roboczy ze spadami po 2mm z każdej strony– np. dla ulotki 105x148mm będzie to 109x152mm rozdzielczość 300 dpi.

jak przygotować projekt graficzny

jak przygotować projekt ulotki

Spady

Tło, zdjęcia i tym podobne elementy dochodzące do krawędzi projektu muszą zostać wypuszczone poza krawędź o 2mm z każdej strony do obszaru brutto (w katalogach są to 3 mm z każdej strony). Np. dla ulotki A6 105x148mm będzie to 109x152mm. Wyjątkiem jest druk wielkoformatowy gdzie spadów nie wymagamy wcale i projekt należy przygotować 1:1 pod zamawiany wymiar.

spady do projektu ulotki

spady do projektu ulotki

Bezpieczny margines

Wszystkie teksty, logo oraz inne istotne elementy w pobliżu krawędzi muszą być od niej odsunięte o 3mm. Zachowaj bezpieczne marginesy aby uniknąć przycięcia tekstu i zadbać o estetykę projektu.

Przestrzeń kolorów

Każdy projekt przeznaczony do druku należy utworzyć w trybie kolorów CMYK. Jeśli mimo to w projekcie zastosowano kolory RGB, PANTONE lub inne – zostaną one konwertowane do przestrzeni CMYK automatycznie po czym mogą znacznie różnić się od zadanych pierwotnie, za co drukarnia nie bierze odpowiedzialności. Aby zachować pełną kontrolę nad wyglądem projektu samodzielnie zamień RGB na CMYK.Drukujemy przy użyciu profilu Fogra 39.

Kolor czarny: zalecamy użycie koloru czarnego ze składowych C30/M30/Y30/K100

Akceptowane pliki do druku

PDF, JPG , TIF , PSD , CDR zapisany do wersji x4 i starsze

Jeśli w projekcie zastosowano efekty specjalne programów graficznych (Corel, Illustrator, InDesigne, Photoshopa i innych).

Soczewka, cień, przezroczystość, wypełnienie tonalne, tryby mieszania itp. mogą być nieprawidłowo interpretowane przez inne urządzenia, czego efektem jest niezamierzona zmiana wyglądu projektu za co drukarnia nie bierze odpowiedzialności.

Zaznacz tło i część projektu, w której użyto efektów, a następnie przekształć je w bitmapę na ustawieniach 300 DPI CMYK

Druk Wielkoformatowy

Do przygotowania projektu wydruków wielkoformatowych stosujemy nieco inne wytycznych niż w standardowym druku ulotek , plakatów i wizytówek.

Jak przygotować projekt graficzny druk wielkoformatowy?

Preferowanym formatem plików jest TIF ,CDR, PSD, JPG

Przestrzeń kolorystyczna  CMYK

Rozdzielczość projektu uzależniona jest od wielkości wydruku wielkoformatowego maksymalnie to 150 dpi minimalnie 50 dpi.

Np. jeśli projektujesz duży baner – rozsądnie zastosować rozdzielczość projektu 50-75 dpi. Z kolei dla mniejszych wydruków np. folia na witrynę sklepową można użyć  większej rozdzielczość maksymalnie 150 dpi.

Odpowiedni dobór rozdzielczości:

  1. 150 dpi – dla prac poniżej 3 m2
  2. 120 dpi – dla prac od 3 m2 do 6m2
  3. 90 dpi – dla  prac powyżej 6m2
  4. 75 dpi dla prac  10m2 – 15 m2
  5. 50 dpi wszystkie prace XXL  powyżej 15m2

Wielkość pracy 1:1 pod zamawiany wymiar bez spadów.

Kolor czarny: zalecamy użycie koloru czarnego ze składowych C30/M30/Y30/K100

Czcionki: Wszystkie czcionki muszą zostać zamienione na krzywe.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznie.

Chcesz zlecić wykonie profesjonalnego projektu graficznego i nie martwic się czy sam dasz radę? Skorzystaj z oferty w naszej drukarni i kup projekt a my go dla ciebie wykonamy.